Psy to zwierzęta stadne. Nie lubią przebywać same, a opiekunowie pełnią dla psa rolę stada. Jednak każdy pies zostaje sam w domu. Jak zatem umilić psu czas bez opiekuna?
Jak ułatwić psu zostawanie samemu w domu?
Niezależnie czy przygarnąłeś szczeniaka czy dorosłego psa, warto nauczyć go jak najszybciej zostawania samemu. Na początek warto wychodzić na krótko – kilka minut wystarczy. W miarę postępów nauki warto wychodzić z domu na krótkie zakupy czy spacer, tak aby wydłużać czas, w którym pies pozostaje sam w domu. Przed wyjściem z domu nie żegnaj się czule z psem, nie rób tego również po powrocie. Warto nauczyć psa, że wyjście oraz powrót opiekuna to coś normalnego i zwyczajnego. Przed wyjściem zadbaj o to by wyjść z pupilem na spacer. Podczas spaceru zapewnij psu odpowiednią ilość zabawy. Po powrocie do domu zmęczony pies chętnie pójdzie spać. Nie zapomnij o tym, by zapewnić psu miejsce do spania, ulubione zabawki, przysmaki i wodę. Jeśli pies nie będzie chciał spać, zabawki zajmą mu czas i pomogą rozładować ewentualny stres związany z samotnością. W tym celu sprawdzi się na przykład kong, w którym chowa się przysmaki. Pies musi się trochę namęczyć by dostać się do smakołyków, co zapewni mu wysiłek fizyczny i psychiczny.
Dlaczego warto nauczyć psa przebywania w domu?
Przede wszystkim wczesna nauka pozwoli uniknąć stresu i nauczy pupila, że zostawanie w domu to nic złego. Pies nauczony zostawania nie będzie szczekał ani niszczył przedmiotów. Dzięki ćwiczeniom pies nie powinien doświadczać również lęku separacyjnego, co pozwoli uniknąć kosztownych, ale często niezbędnych konsultacji z behawiorystą. Pamiętaj – o wiele prościej jest nauczyć psa danego zachowania niż go tego oduczyć.
Mój pies przez 9 godz. jest sam w domu, kiedy oboje jesteśmy w pracy, wiec to podstawa żeby się przyzwyczaił do samotności