Psy w różny sposób sygnalizują swoje potrzeby. Jedną z metod komunikowania się czworonoga z innymi psami, ale i ludźmi, jest warczenie. Często wzbudza ono negatywne emocje, a więc lęk i niepokój u opiekunów. Warczenie psa może być sygnałem ostrzegawczym. Jednak nie zawsze oznacza agresję. Czasami wręcz przeciwnie pies, warcząc, zachęca swojego opiekuna do zabawy. Warto więc wiedzieć, co może oznaczać warczenie psa w zależności od kontekstu i jak na nie reagować. Co warto wiedzieć na ten temat? Podpowiadamy.
Warczenie psa jako sygnał ostrzegawczy
Warczenie psa większość ludziom kojarzy głównie z agresją. Dlatego osoby, które chciałyby kupić lub przygarnąć psa, powinny przygotować się do tego kroku. Dobrym miejscem dla właścicieli czworonogów, którzy chcieliby więcej dowiedzieć się na tematy związane z rozwojem, zdrowiem i psychiką tych zwierzaków jest blog o psach. W niektórych przypadkach warczenie psa to sygnał ostrzegawczy, którym czworonóg próbuje przekazać właścicielowi lub innej osobie, żeby się do niego nie zbliżała i zostawiła go w spokoju, ponieważ w przeciwnym razie gotów jest on ją zaatakować lub ugryźć.
Psy w takiej sytuacji nie warczą jednak bez powodu, a wyłącznie, wtedy kiedy czują niepokój lub strach. Emocje takie pojawiają się u czworonoga zazwyczaj, wtedy kiedy działamy na siłę, z zaskoczenia lub robimy coś dla nich nieprzyjemnego. Kiedy pies warczy ostrzegawczo, najlepiej więc nie prowokować go i oddalić się od niego na bezpieczną odległość. Jeśli warczy na inne psy lub ludzi podczas spaceru, należy omijać trasy często uczęszczane przez innych i zastanowić się, co jest przyczyną tego problemu. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy doświadczonego behawiorysty lub weterynarza.
Warczenie psa podczas zabawy
Czasami warczenie psa nie jest sygnałem ostrzegawczym, a wskazuje na ekscytację zwierzęcia. Zwłaszcza młode psy często warczą na siebie lub swoich opiekunów podczas zabawy, pokazując w ten sposób, że są gotowe do wspólnych harców. Obserwując mowę ciała psa, a także kontekst sytuacyjny możemy, łatwo zgadnąć, czy pies warczy, ponieważ się czegoś boi, czy jest podekscytowany. W tym drugim przypadku zazwyczaj merda ogonem, podskakuje i jest przyjaźnie nastawiony do człowieka. Jednak należy kontrolować pupila, aby nie została przekroczona granica między ekscytacją a agresją.
Warczenie psa jako oznaka choroby
Kiedy zauważymy, że nasz pupil jest osowiały, zmęczony i zmieniło się jego zachowanie, a dodatkowo, kiedy próbujemy go dotknąć, warczy na nas, może to być sygnał świadczący o tym, że pies źle się czuje i chce zostać sam w spokoju. W takim przypadku warto jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem, ponieważ w tym kontekście warczenie często oznacza złe samopoczucie i chorobę psa.